Srdeční operace
Implantace chlopně (TAVI)
Implantace aortální chlopně pomocí zaváděcího katétru neboli TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation), umožňuje opravu aortální chlopně bez otevření hrudníku.
Tento méně invazivní postup je nyní k dispozici pacientům, u nichž se chirurgický zákrok prováděný na otevřeném srdcipovažuje za velmi rizikový.
V případě metody TAVI se chlopeň navlékne na balónek, který je do těla vpraven pomocí katétru (dlouhé ohebné trubičky), který se zavede až do srdce. Tento postup je možné provádět bez otevření hrudníku nebo s využitím mimotělního krevního oběhu.
Katétr může být do srdce zaveden femorální artérií (tepnou v třísle). Po umístění chlopně uvnitř vadné aortální chlopně se balónek nafoukne a provede se přesné umístění chlopně.
Další možností je zavedení pomocí malého chirurgického otvoru vedeného před srdcem.
Stejně jako v případě výměny srdeční chlopně, metoda TAVI přináší jak krátkodobou, tak dlouhodobou úlevu od potíží. TAVI vrací funkci aortální chlopně do normálního stavu a zvyšuje Vaši předpokládanou délku života a zlepšuje jeho kvalitu.
Výhody metody TAVI
- kratší výkon
- menší bolestivost
- kratší hospitalizace
Protože se jedná o neinvazivní metodu je doba potřebná k rekonvalescenci kratší než v případě chirurgického zákroku na otevřeném srdci - přibližně 2 až 4 týdny místo 6 až 8 týdnů.
Potenciální rizika výměny chlopně se výrazně liší případ od případu v závislosti na věku, celkovém zdravotním stavu a jiných faktorech.
Váš lékař Vám vysvětlí tato rizika podrobně předtím, než dáte svůj souhlas k zákroku.
Váš lékař dále zhodnotí Váš stav a stanoví, zda postoupí Váš případ „kardiologickému týmu“. Jeho analýza bude zahrnovat komplexní lékařské vyšetření a vyhodnocení výsledků mnoha rozborů krve a studie vyšetření, které mohou zahrnovat EKG, echokardiogram, koronární angiogram a/nebo jiné rozbory.
Je však důležité poznamenat, že neléčená těžká aortální stenóza představuje vysoké riziko zhoršujících se symptomů nebo smrti.
Nyní se můžete informovaně rozhodnout o způsobu navrhované léčby Vašeho stavu. Proberte tuto záležitost s rodinou a obraťte se na svého lékaře, pokud máte jakékoli další otázky. Uvědomte si prosím, že TAVI a chirurgická výměna chlopně jsou metody léčby vyvinutá pro lidi, jako jste Vy.
Koronární bypass
Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Chirurg k srdci obvykle proniká střední sternotomií (přetětím hrudní kosti ve střední čáře). Po otevření hrudníku následuje odběr vnitřní hrudní tepny, která se využívá k přemostění postižených tepen.
Pro zobrazení videa musíte mít povolen JavaScript nebo novější verzi Adobe Flash Player.
Po napojení na mimotělní oběh je naložena svorka na aortu a srdce zastaveno. Okysličení krve a její přečerpávání v té chvíli zajišťuje přístroj.
Zastavené srdce umožňuje chirurgovi, aby pomocí speciálních nástrojů a vláken mikrochirurgickou technikou napojil konec vypreparované hrudní tepny na cílový úsek věnčité tepny. Jde o práci náročnou na přesnost a koncentraci.
Po napojení bypassu je možné sejmout svorku z aorty. Srdce promývané okysličenou krví spontánně obnovuje svoji činnost. V té chvíli je ukončen mimotělní oběh a operace postupuje do své závěrečné fáze.
Na srdce jsou připevněny elektrody pro případnou stimulaci srdeční činnosti. Do hrudníku jsou zavedeny drény pro odvod krve a kontrolu krvácení. Chirurg spojuje hrudní kost drátěnými stehy a uzavírá podkoží a kůži.
Chirurgická náhrada chlopně
Cílem výkonu je odstranění nedostatečně fungující chlopně a její náhrada chlopenní protézou. K tomu je možné využít mechanickou chlopenní náhradu z umělých materiálů nebo tzv. biologickou chlopenní náhradu vyrobenou z vepřových nebo hovězích srdcí.
MAZE
Cílem výkonu je odstranění místa vzniku arytmie. Maze-procedura pro fibrilaci síní spočívá je vyřazení oblastí levé a pravé síně, které se podílejí na kroužení vzruchu. Ve své klasické podobě se při ní využívalo několika cílených řezů. V současné době procedura využívá působení nízkých teplot (kryoablace plicních žil) nebo radiofrekvenční energie.
Endarterektomie plicnice
Cílem výkonu je odstranění organizovaných krevních sraženin z plicní tepny s částí její stěny.
Tento komplikovaný a unikátní chirurgický výkon je jedinou terapeutickou možností chronické plicní hypertenze v důsledku opakovaných plicních embolií (chronická tromboembolická plicní hypertenze – CTEPH), která může vést k úplnému vyléčení pacienta. Před érou této operace většina nemocných s CTEPH umírala během několika let.
Klíčová část operace je prováděna v hlubokém podchlazení nemocného na 16 st. s úplnou zástavou krevního oběhu.