Kardiochirurgie
Současnost
Moderní kardiochirurgie je samostatným chirurgickým oborem. Za relativně krátkou dobu své existence prošla mohutným vývojem.
Díky novým technikám, materiálovému a přístrojovému vybavení, ale i lékům a dokonalejší pooperační péči se rozšířilo spektrum kardiochirurgických výkonů a indikací k jejich provedení. Dnes lze operovat nemocné, u kterých byla dříve operace pro věk, charakter nebo pokročilost onemocnění nebo pro závažná přidružená onemocnění neproveditelná.
Na rozvoji kardiochirurgie se podílí:
- zlepšení techniky a vedení mimotělního oběhu
- nové způsoby ochrany myokardu
- nové poznatky o poruchách oběhového systému
- změny v operační technice a taktice
- nové chlopenní náhrady
- přesnější předoperační diagnostika
- pokroky ve farmakologické léčbě
- moderní přístrojové a technické vybavení
Náplň současné kardiochirurgie tvoří:
- chirurgie ICHS 70%
- chirurgie chlopenních vad 20%
- chirurgie vrozených vad 5%
- transplantace srdce 1%
- chirurgie hrudní aorty 1%
- ostatní (nádory, poranění) 3%
Ve věkové skladbě kardiochirurgických pacientů došlo k výraznému posunu. V dětské kardiochirurgii se věk operovaných snižuje, v kardiochirurgii dospělých naopak výrazně zvyšuje. Přibývá počtu opakovaných výkonů (reoperací).
Situace v ČR
V České republice se kardiochirurgii aktuálně programově věnuje 13 pracovišť (12 pro dospělé +1 pracoviště dětské kardiochirurgie). Nabízí dohromady 642 lůžek, což představuje v průměru 0,6 lůžka na 10 tisíc obyvatel. V roce 2007 bylo v ČR 67 atestovaných kardiochirurgů (65 mužů + 2 ženy). (Zdroj: Zdravotnická ročenka ČR 2007)
V roce 2007 bylo na kardiochirurgických pracovištích hospitalizováno 16 518 pacientů. Průměrná ošetřovací doba se pohybovala mezi 9 a 10 dny.
Počty srdečních operací
- 1990 – 100/1 milion obyvatel/rok
- 2000 – 846/1 milion obyvatel/rok
- 2002 – 1000/1 milion obyvatel/rok
- 2007 – 903/1 milion obyvatel/rok
Budoucnost
Po obrovském rozmachu v letech 2002-2004 se v současnosti kardiochirurgie potýká s recesí. Jednou z příčin je bouřlivý rozvoj intervenční kardiologie.
Díky změně taktiky léčby u nemocných s ischemickou chorobou srdeční dochází k markantnímu úbytku pacientů, pro něž je určena chirurgická léčba. Kardiochirurgie se po období slávy ocitla v období recese. Pesimistické předpovědi (zejména specialistů z oboru kardiologie) hovoří o tom, že není otázkou, zda kardiochirurgie zmizí, otázkou je kdy. Moderní kardiochirurgie má však své nezastupitelné místo i v éře stentů a katetrizačních ablací.
Další vývoj?
Další vývoj kardiochirurgie směřuje k miniinvazívním výkonům akombinovaným hybridním výkonům (kombinaci chirurgické a endoskopické techniky). Již dnes se na řadě pracovišť rozvíjí program opravy a náhrad srdečních chlopní a operací vybraných vrozených vad pomocí kamery a speciálních endoskopických nástrojů nebo s využitím robota.
Výhodou těchto výkonů oproti konvenčním operacím je:
- výrazně menší operační rána
- menší operační zátěž
- rychlejší hojení
- lepší kosmetický efekt
Umělé srdce
Se zdokonalující se lékařskou péčí se lidé obecně dožívají vyššího věku. S tím souvisí i změna spektra kardiochirurgických pacientů. Od akutních výkonů pro ischemickou chorobu srdeční je patrný odklon k léčbě chronických onemocnění srdce a srdečního selhání. V této oblasti se začínají uplatňovat mechanické srdeční náhrady. Ty již přestávají být jen dočasným řešením před nutnou transplantací, ale dokážou samy o sobě zajistit nemocným mnohaleté spokojené přežívání.