Novinky z webu !
Novinky
Lidské srdce: co o něm možná nevíte
Každý den se srdce stáhne asi 100 000krát a vyšle do těla přibližně 8 000 litrů krve. I když je velké pouze jako pěst, pohání krev skrz cévy o celkové délce více než pěti obvodů zeměkoule. Všechna zranění, která vedou k poškození srdce, mohou snížit jeho pumpovací sílu. Tím ho ale donutí pracovat více a intenzivněji, aby byly splněny požadavky těla na dodávku krve.
Rozdíly existují
Pokud se jedná o tento orgán, muži a ženy rozhodně nejsou rovnocenní.
- Mužské srdce váží průměrně 280 g, zatímco ženské přibližně jen 230 g.
- Také příznaky, že s tímto svalem není něco v pořádku, jsou rozdílné. Když prodělá infarkt žena, mnohem častěji cítí nevolnost, zažívací potíže a bolest v rameni. Typickým příznakem této příhody u opačného pohlaví je zase bolest na hrudi.
- Srdeční choroba je asi ten největší zabiják jak mužů, tak žen. Pro obě pohlaví je rozhodně velmi důležité nekouřit, pravidelně kontrolovat tlak a hladinu cholesterolu.
- Odborníci pak doporučují všímat si i těch méně typických varovných příznaků, které mohou znamenat, že se srdcem není něco v pořádku.
Od smíchu ke zdraví
Vědci nyní prokázali, že smích je opravdu velmi dobrý lék. Pořádný „chechot“, který vychází až z břicha, dokáže zvýšit přibližně o 20 % průtok krve celým vaším tělem. Jedna studie zjistila, že u lidí sledujících komediální film je též výrazně zvýšeno krevní proudění. Proto by právě smích mohl být dokonalým lékem na stres.
Infarkt „chodí“ v pondělí
Při porovnání s ostatními dny v týdnu je pondělí ráno opravdu nejrizikovější dobou pro infarkt. V těchto hodinách jsou totiž nejvyšší hladiny stresového hormonu kortizolu, což může způsobit prasknutí aterosklerotického plátu v cévách na srdci a zablokovat tak přítok krve do určité části svalu. Vše ještě zhoršují zvýšený krevní tlak a srdeční frekvence způsobené stresem z návratu do práce po víkendu – to vše je naprosto dokonalý scénář pro infarkt v pondělí ráno.
Sex pomáhá
- Pravidelný sexuální život snižuje u mužů riziko úmrtí na srdeční chorobu téměř o polovinu.
- Z jedné britské studie je patrné, že muži, kteří dosáhnou 3 až 4 vyvrcholení týdně, mají mnohem menší riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody.
- Zda to samé platí i u žen, je stále nejasné, ale rozhodně má milostný život dobrý vliv na celkové zdraví.
- Sex je také velmi účinný při odbourávání stresu a zároveň funguje jako výtečné cvičení – je možné spálit kolem 85 kalorií za půl hodiny.
Sportovní trénink využijete také k posílení srdce
Sportovní trénink využijete také k posílení srdce
Abyste podpořili zdraví svého srdce, doporučují kardiologové alespoň půlhodinu aerobního cvičení denně. Pokud zrovna nepatříte mezi sportovní nadšence, můžete si svou denní dávku pohybu rozložit do dvou čtvrthodinových nebo tří desetiminutových částí. A jaké druhy sportu jsou pro oběhovou soustavu nejvhodnější?
1. Běžná chůze
Na první místo žebříčku ideální pohybové aktivity se řadí překvapivě obyčejná chůze. Mezi její hlavní výhody patří bezpečnost, jednoduchost a v neposlední řadě finanční nenáročnost. Rychlejší chůzi navíc můžete využít při běžných situacích, jako je cesta do práce nebo do obchodu.
2. Pohyb po schodech
Pokud je to možné, zapomeňte na pohodlnost a místo výtahu použijte schodiště. Chůze po schodech se řadí mezi další všední, zato účinné aerobní činnosti.
3. Jízda na kole
Mezi oblíbené sporty patří bezesporu jízda na kole. Pokud je venku chladno či příliš vlhko, lze s výhodou využít rotoped doma nebo v tělocvičně.
4. Plavání
Oblíbené plavání představuje pohyb šetrný zejména k našim kloubům a kostem. Výhodný je proto především pro ty z vás, které trápí nadváha nebo onemocnění kloubů, jako je napříkladartritida. Pokud si chcete pobyt v bazénu ozvláštnit, můžete využít o něco náročnější aquaaerobik.
5. Fitness
Pokud se ve fitness centru optáte po stroji vhodném pro aerobní cvičení, pravděpodobně se setkáte s eleptickým trenažérem. Jeho výhodou je schopnost současně rozpohybovat a zároveň prokrvit velké svaly nejen dolní, ale i horní poloviny těla.
6. Tanec
Ani ti, pro které fitness představuje spíše mučírnu než tělocvičnu, nemusí zoufat. Zdraví jejich srdce totiž stejně tak prospěje pro mnohé přijatelnější společenský tanec.
Výhody pohybu
Proč je pravidelný aerobní pohyb pro srdečně-cévní soustavu a zdraví obecně tolik důležitý?
- Pomáhá udržovat optimální krevní tlak.
- Redukuje psychický stres.
- Zlepšuje hladiny cholesterolu a cukru v krvi.
- Pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost.
- Udržuje svaly a kosti silné.
- Představuje prevenci krevních sraženin.
Pro všechny aerobní aktivity platí stejné pravidlo: aby byly pro naše srdce maximálně užitečné a zároveň bezpečné, měli bychom si během nich udržovat rychlost tepu od 50 do 85 % maximální tepové frekvence. Tu vypočítáme snadno, a to odečtením svého věku od čísla 220.
Čajem a kávou proti vysokému tlaku
Káva a čaj vedou celosvětové žebříčky oblíbenosti teplých nápojů. Ze statistik vyplývá, že jen v České republice připadají na každého obyvatele ročně 2–3 kilogramy zrnkové kávy a 0,2–0,5 kilogramu čaje. Představuje to zhruba 400 šálků nápoje ze zrnkové kávy a 260 šálků čaje na osobu. K pití kávy se hlásí více než 75 procent populace, čaj konzumuje téměř 90 procent obyvatel naší republiky.
Boření mýtů
K rozšířeným mýtům patří tvrzení, že pití kávy je rizikovým faktorem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Její nejznámější složka, kofein, skutečně stimuluje oběhový systém, zrychluje činnost srdce a může krátkodobě zvýšit krevní tlak. Vědecké studie posledních let však jednoznačně prokázaly, že běžná „společenská“ konzumace kávy a čaje však srdci neškodí, a nemusí si ji proto odpírat ani pacienti s vysokým tlakem nebo srdečním onemocněním.
Prospěšné nápoje
Na posledním setkání Evropské společnosti pro hypertenzi (ESH) byly prezentovány výsledky francouzské studie, která přinesla milovníkům horkých pochutin další dobrou zprávu: pití kávy a čaje je spojeno s malým, ale statisticky významným poklesem krevního tlaku a srdeční frekvence.
Vědci zpětně zkoumali údaje více než 176 tisíc pacientů ve věku od 16 do 95 let. Podle odpovědí v dotazníku byl tento soubor rozdělen do tří skupin – zapřisáhlí nepijáci kávy a čaje, pijáci do 4 šálků denně a konzumenti více než 4 šálků kávy nebo čaje denně.
Mezi účastníky studie bylo samozřejmě možné najít výrazné rozdíly. Pijáci kávy byli častěji muži, ženy si naopak více oblíbily čaj. Konzumace kávy byla také častěji spojena se spotřebou tabáku a vyššími hladinami cholesterolu. Konzumenti čaje vykazovali naopak nižší hladinu krevních tuků. I po zohlednění těchto rozdílů a dalších faktorů se však ukázalo, že konzumace kávy a čaje ovlivňuje krevní tlak a srdeční frekvenci příznivě.
Nejen kofein
Káva a čaj obsahují celou řadu přírodních látek. Francouzští lékaři se domnívají, že za příznivé působení těchto nápojů na krevní tlak a srdeční frekvenci odpovídají flavonoidy. Tyto látky, kromě dalších svých předností, působí jako tzv. vazorelaxancia, udržující pružnost tepen a usnadňující jejich rozšíření.
Problematika působení kávy a čaje, resp. kofeinových nápojů, na srdce a oběhový systém je však mnohem složitější. Poslední výzkumy ukazují, že významnou úlohu hraje i genetická výbava konkrétního jedince a v ní naprogramovaná schopnost metabolizovat kofein. Na úplné rozkrytí si budeme muset ještě počkat. Stejně jako v jiných situacích, i tady platí známé doporučení: všeho s mírou. Dobrou chuť a vychutnejte si svoji ranní kávu nebo čaj.
Výduť břišní aorty: nebezpečí bez příznaků
Pokud cévy v lidském těle budeme považovat za jakési „trubky“, kterými protéká krev, pak aorta je z nich tou největší. Vybíhá přímo ze srdce a malým obloukem zahýbá dolů. Následně prochází hrudníkem a břichem, kde se rozděluje, aby zásobila dolní končetiny. Aorta některých lidí bývá ohrožena tzv. aneuryzmatem.
Krvácení může skončit špatně
Aneuryzma je odborné slovo, které laicky znamená „výduť“. Výduť břišní aorty je stav, kdy se tlustá elastická stěna téhle největší „trubky“ v těle vyboulí a udělá se tam veliký vak vyplněný krví. Problém je v tom, že na to stěna aorty není stavěná a nemusí to vydržet donekonečna. Postupem času se může ztenčit natolik, že praskne a způsobí krvácení – to může mít někdy i fatální následky. K vyboulení dochází z různých příčin:
- Stěna aorty se může ztenčit v důsledku zánětu či poranění.
- Vedou se také diskuze o souvislosti aneuryzmatu s aterosklerózou a vrozenými dispozicemi.
- Tento stav má často spojitost i s vysokým krevním tlakem, který na stěnu „doráží“.
Rizikové faktory
Většina lidí s břišními výdutěmi nemá žádné zvláštní příznaky. Někdy rostou pomalu a člověk si jich ani nevšimne. Hodně z nich ani nedosáhne stavu, kdy by hrozilo, že prasknou. Jindy se ovšem mohou zvětšit rychle a ohrožovat postiženého i na životě. Kdo by si měl dávat pozor a co ke vzniku výdutě přispívá?
- Jedinci starší 50 let.
- Negativní vliv má kouření, ateroskleróza, vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol.
Aneuryzma neznamená operaci
Velká část břišních výdutí se objeví při běžné preventivní prohlídce, kdy ji lékař nahmatá na břichu jako pulzující bouli. Pak bude chtít svoje podezření potvrdit dalšími vyšetřeními a nejspíše vás pošle na ultrazvuk či CT. Zdaleka ne všechny břišní výdutě však vyžadují operaci. Pokud je útvar malý, může lékař doporučit pouhé pozorování, zdravý životní styl či změnu léků na vysoký krevní tlak.
Středomořská dieta chrání zdraví srdce
Červené víno, bílé maso, olivový olej a dostatek zeleniny – to je recept na dlouhý a zdravý život našehosrdce. Alespoň podle nejnovějšího vydání časopisu New England Journal of Medicine.Správnou dietou je prý možné předejít až 30 % infarktů, mozkových mrtvic a náhlých srdečních úmrtí.
Těžké dokazování
Lidé žijící ve středomořských zemích se dožívají vyššího věku a výskyt kardiovaskulárních onemocnění je u nich nižší než v jiných oblastech. Přesto ale nebylo jednoduché dokázat, že je to právě jídelníček, který má tak pozitivní dopad na jejich zdraví. Zatím šlo spíše jen o teorie, neboť studie byly doposud zaměřené na porovnávání obyvatel jednotlivých zemí a jejich výsledky mohly být ovlivněné mnoha faktory, nejen dietou.
Významný pokles zdravotních rizik
Nejnovější výzkumy však tyto teorie potvrzují. Vychází z výsledků tří pozorovaných skupin pacientů, kteří měli zvýšené riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění, kouřili, byli obézní a měli potíže s vysokým tlakem nebo cukrovkou. Každá skupina při studii dodržovala jiná dietní opatření: jedni respondenti měli středomořskou dietu, druzí také, ovšem navíc s přidanými ořechy a třetí nízkotučnou dietu. A výsledky?
- Pacienti se středomořskou dietou dosáhli nejlepších výsledků.
- Jejich riziko srdečních a cévních onemocnění se snížilo o 30 % v porovnání se skupinou s nízkotučným jídelníčkem.
- Přesto ale nelze s jistotou tvrdit, že dieta bez tuků by zdraví srdce neprospěla. Její držení je totiž mnohem obtížnější než u středomořské diety, která je vyvážená a velmi chutná.
- Výsledky jsou tak částečně dané tím, že pacienti nízkotučnou dietu nevydrželi a vrátili se ke svým zaběhlým stravovacím návykům. Přesto je 30% snížení rizik působivý výsledek.
Vítězný rozpis
Jaký byl doporučovaný „středomořský“ jídelníček?
- 4 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje denně (místo 4 lžic oleje můžete vyzkoušet i druhou verzi středomořské diety – dostatečný denní přísun rostlinných tuků zajistí plná hrst vlašských ořechů).
- 3 porce ovoce a 2 porce zeleniny denně.
- Konzumace rybího masa a luštěnin minimálně tři dny v týdnu.
- Žádné červené maso.
- Méně mléčných výrobků.
- Maximálně 7 skleniček vína k jídlu za týden a žádný další alkohol.
Středomořská dieta neznamená smažit řízky na olivovém oleji, ale vyváženou lehkou stravu plnou čerstvého ovoce a zeleniny. Vyzkoušejte ji i vy!
Kouření může zkomplikovat operaci srdce
Už celý rok nekouříte a chystáte se na operacisrdce?? Podle nové studie však ani tato doba nestačí k úplné normalizaci změn na žilách dolních končetin – právě ty se přitom velmi často používají jako štěp na srdeční by-pass. I zdařilá operace tak proto může později skončit až selháním tohoto štěpu.
Ani rok nestačí
Aortokoronární by-pass má za cíl obnovit prokrvení srdečníhosvalu v místech, která jsou hůře zásobena krví z důvodu cévního zúžení. Důležité je, aby štěp, který se používá, vydržel pokud možno celý pacientův život. V jedné studii bylo více než 200 lidí po srdečním by-passu rozděleno do skupin na základě kuřácké historie a sledováno.
- U těžkých kuřáků byly významně zvýšeny hladiny určitých enzymů v žilách dolních končetin, přičemž tyto enzymy byly následně zodpovědné za selhání štěpu.
- Po skončení kouření sice dochází postupně k normalizaci hladin těchto látek, zřetelné zotavení žil však vyžaduje minimálně 6 měsíců.
- Žilní enzymy se pak dle odborníků nevrátí do úplného normálu ani po jednom roce – proto je důležité, aby pacienti-kuřáci, kteří se chystají na tento typ operace, co nejdříve skončili s tabákem.
Zatím jiné řešení
Studie sice odhalila kouření jako důležitý rizikový faktor pro selhání žilního štěpu, ale bohužel přesný mechanismus poškození není zatím úplně přesně znám. Podle autorů by toto zjištění mohlo vést k častějšímu používání spíše tepenných štěpů místo žilních, hlavně u těžkých kuřáků čekajících na aortokoronární by-pass. Rozšířit by se měl i výzkum nových možností terapie pacientů s historií kouření.
Ještě stále přemýšlíte, zda opravdu přestat s cigaretami, když vy se na žádnou operaci srdce nechystáte? Určitě ano. Nekouření je totiž jeden z hlavních faktorů prevence všech kardiovaskulárních onemocnění.
S hypertenzí si poradí šťáva z červené řepy
Podle lékařských odhadů v České republice žijí až 3 miliony hypertoniků, tedy lidí s vysokým krevním tlakem. Léčí se jich však pouze jedna třetina. Důvod je prostý – hypertenze není akutní nemoc, projeví se většinou až za několik let, nejčastěji infarktem či mozkovou příhodou. Vědci nyní rozšířili seznam potravin, které pomáhají snižovat krevní tlak, o šťávu z červené řepy.
Výhody hlavně pro muže
Při jednom z výzkumů se skupina dobrovolníků sestávala z 15 mužů a 15 žen. Výsledky mezi nimi se mírně lišily.
- Studie zjistila, že za hodinu po vypití sklenice šťávy z červené řepy poklesl systolický tlak respondentům průměrně o 4–5 mm Hg.
- I když se číslo nezdá příliš vysoké, stačí k tomu, aby snížilo výskyt kardiovaskulárních chorob v populaci o 10 %.
- U mužů i žen došlo k poklesu systolického krevního tlaku po dobu 6 hodin.
- U pánů byl obecně zaznamenán větší pokles tlaku krve než u opačného pohlaví.
Na skutečnost, že červená řepa více snižovala tlak krve u mužů než u žen, upozorňovala již předchozí studie. Vědci se domnívají, že účinky látek z této rostliny mohly být ovlivněny léky, napříkladantikoncepcí.
Nitráty tlak snižují
Která látka stojí za úspěchem ve snižování tlaku krve? Jsou to nitráty, obsažené v červené řepě ve vysokém množství. Kromě řepy má vysoké množství nitrátů i listová zelenina. A jak to funguje?
- V lidském těle jsou nitráty přeměněny na oxid dusnatý.
- Tento oxid se váže na cévní výstelku a způsobuje roztažení cév.
- Krev pak cévami lépe protéká a krevní tlak se snižuje.
V současné době probíhá výzkum dlouhodobého účinku nitrátů na organismus. Již dnes však lékaři doporučují zařadit do jídelníčku potraviny obsahující tuto látku. Prevence je totiž nejlepší v boji proti mnoha chorobám a hypertenze se mezi ně směle řadí.
Bolest jako varovný signál: dokážete ji poslechnout?
Bolest je často chápána jako nutné zlo, které je třeba přetrpět. Občas ale může být jistým znamením, kterým nám organismus oznamuje, že něco není v pořádku. Zvláště pak u některých druhů bolesti bychom měli skutečně zpozornět. Nabízíme jejich stručný přehled.
1. Hlava jako střep, ale jinak
Jako dosud nepoznaná, velmi intenzivní bolest hlavy bývá popisován stav doprovázející náhlé krvácení do mozku. Hlava vás ale „tak trochu jinak než obvykle“ může trápit také při zánětu mozkových blan, vedlejších nosních dutin nebo například vlivem růstu nádoru. V každém případě, pokud je třeštění hlavy neobvyklé a nejste si jisti, čím může být vyvoláno, raději navštivte lékaře.
2. Infarkt bolí jinde, než byste čekali
Srdeční infarkt nemusí být doprovázen přímo bolestí, ale podle zkušeností některých pacientů spíše velkým tlakem, „jako by vám na hrudníku seděl slon“. Bolest jako takovou můžete během infarktu možná trochu neočekávaně pociťovat v oblasti krku, levého ramena či paže, nebo dokonce v čelisti. Výjimkou pak není ani nevolnost a bolení břicha.
3. Přenesené problémy se zády
Bolest mezi lopatkami nejčastěji doprovází běžná onemocnění páteře či zádových svalů. V některých případech, zejména pokud vzniká náhle, se však může jednat o doprovodný příznak srdečního infarktu nebo velmi nebezpečnou rupturu aorty. Vyloučena ale není ani její příčina v trávicím ústrojí – mezi lopatky totiž často „vystřeluje“ bolest při zánětu žlučníku.
4. Pozor na slepé střevo
Potíže v oblasti břicha mohou být zapříčiněny řadou více či méně nebezpečných stavů. Zpozornět bychom měli především, jsou-li lokalizovány do pravého podbřišku, jako tomu bývá při zánětu slepého střeva. Zbytečné otálení s odborným vyšetřením pak může končit jeho prasknutím a úmrtím.
5. I bolest nohy může být nebezpečná
Bolest v lýtku a jeho jednostranný otok musí být důvodem k okamžitému vyhledání lékaře. Podobné symptomy se totiž vyskytují u hluboké žilní trombózy, která může vyústit v plicní embolii hrozící srdečním selháním a smrtí.
Hořká čokoláda: pochoutka chránící srdce
Přinášíme dobrou zprávu pro všechny milovníky této lahůdky. Podle nejnovějších studií bylo zjištěno, že hořká čokoláda hraje významnou roli v prevenci vzniku vysokého krevního tlaku. Úmrtí spojená s vysokým krevním tlakem a dalšími kardiovaskulárními chorobami přitom patří mezi nejčastější na světě. Jak to vlastně funguje, napoví následující řádky.
Zázrak přírody
Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších pochoutek na celé zeměkouli. Získává se z kakaovníku, který původem pochází z Ameriky. Hořká čokoláda se vyrábí pražením kakaových zrn bez přidání cukru či mléka. Ze zdravotního hlediska má tyto klady:
- jeví se jako nejvhodnější doplněk stravy při prevenci vysokého tlaku krve;
- pomáhá dokonce i při jeho snižování;
- dolů dokáže sundat též hladinu cholesterolu.
Blahodárné účinky na cévní systém
Hořká čokoláda obsahuje mnoho biologicky aktivních látek. Mezi přední léčivé působky patří polyfenoly, hlavně flavanoidy. Studie zaměřená na účinky této pochoutky byla provedena u 2 000 lidí, kteří denně po dobu 2 až 18 týdnů pojídali hořkou čokoládu. Je důležité zmínit, že čokoláda byla užívána v různě velkém množství – od jedné kostičky až po tabulku denně. Již po 14 dnech konzumace došlo k následujícímu:
- u zdravých lidí se snížil systolický tlak o 3 a diastolický o 2 mmHg;
- u hypertoniků to pak bylo u systolického tlaku o 5 a diastolického o 3 mmHg;
- došlo též k poklesu hladiny LDL-, tedy toho „zlého“ cholesterolu.
Sladká budoucnost
Při studii byl zaznamenán i pokles komplikací spojených s kardiovaskulárními chorobami. S tím souvisí také snížení výdajů na léčbu hypertoniků. Čokoláda se tak jeví jako nejlevnější lék při prevenci a léčbě vysokého tlaku krve. V současnosti vědci zkoumají její dlouhodobé účinky a už nyní předpokládají, že při pravidelném pojídání hořké čokolády po dobu 10 let dojde k značnému poklesu výskytu cévních a srdečních chorob. Samozřejmě i v tomto případě platí rčení „všeho s mírou“. Při dlouhodobé nadměrné konzumaci hořké čokolády může naopak dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti a vzniku jiných chorob.